Milet Müzesi Aydın'ın tarihî zenginliklerine ev sahipliği yapıyor

Aydın ilinin Didim ilçesi sınırları içinde, Balat Köyü yakınlarında bulunan Milet Antik Kenti, bölgenin tarihî ve kültürel mirasının önemli bir parçasını oluşturuyor.

Bu muhteşem antik kent içerisinde konumlanan Milet Müzesi ise, zengin arkeolojik buluntularıyla Aydın'ın ve Anadolu'nun tarihî derinliğini ziyaretçilerine sunuyor. Müzemiz, 1973 yılında hizmete açılan ilk binasının zamanla statik yapısının bozulmasıyla, can ve mal güvenliği endişeleriyle kapatılmak zorunda kaldı. Ancak bu durum, bölgedeki tarihî zenginliklere erişimi engellemedi. Yeniden yapılanma çabaları sonucunda, 2011 yılında 1200 metrekarelik geniş bir alana yayılan modern bir müze binası inşa edilerek ziyarete açıldı.

Yeni Milet Müzesi, iki ana bölümden oluşuyor: bahçe teşhiri ve kapalı alan teşhiri. Bahçe teşhirinde, Milet şehrinin sembolü olan aslan heykelleri, yazıtlar, mezar stelleri, lahitler ve mimari parçalar gibi açık hava eserleri sergileniyor. Kapalı alan teşhirinde ise, Müze idari binasının içinde bulunan 600 metrekarelik alanda, Milet Antik Kenti, Priene Antik Kenti ve Didim Apollon Tapınağı buluntuları görülebilir.

Milet Antik Kenti bölümünde, Minos Dönemi mutfağından Zeytintepe Arkaik Afrodite Kutsal Alanı'na kadar çeşitli dönemlere ait buluntuların yanı sıra, Gacartepe Mezar buluntuları da yer alıyor. Didim Apollon Tapınağı'ndan gelen kutsal yol buluntuları ve tapınağa adak olarak sunulan eşyalar da burada sergileniyor.

Priene Antik Kenti bölümü ise, Anadolu'nun Pompei'si olarak anılan Priene'nin zengin evleri ve çeşitli dönemlere ait sikkeler, süs eşyaları, cam koku şişeleri, bronz eşyalar, figürler ve pişmiş toprak eserleriyle dikkat çekiyor. Ayrıca, Arkaik döneme ait mezar stelleri ve bitmemiş heykel grupları da ziyaretçilere sunuluyor.

Milet Müzesi, teknik, görsel ve bilimsel olarak örnek bir müze olarak hizmet veriyor. Tarih ve kültür meraklılarını, Aydın'ın ve Anadolu'nun tarihî derinliklerine yolculuğa çıkarmak için bekliyor.300x200

Didim’den Kos ve Leros’a feribot seferleri yeniden başladı

Didim’den Yunanistan’ın Kos ve Leros adasına düzenlenen feribot seferleri 5 yıllık aranın ardından yeniden başladı.
Ayrıntılar
300x200

Ela Excellence’a Didim, Bodrum ve Kemer’de üç otel daha eklenecek

Antalya Belek’teki Ela Excellence oteline Didim, Bodrum ve Kemer’de üç otel daha eklenecek.
Ayrıntılar
300x200

Anda Barut Collection Didim açıldı

Ege ve Akdeniz Bölgelerindeki tesisleriyle 52 yıldır turizm sektöründe faaliyet gösteren Barut Hotels, Didim Delice Yarımadasında yaklaşık 150 milyon Euro'luk yatırımla kurduğu yeni oteli Anda Barut Collection hizmete aldı.
Ayrıntılar
300x200

Antik mirasın gölgesindeki ihtişam: Milet Tiyatrosu

Antik Yunan ve Roma uygarlıklarının izlerini taşıyan Milet Tiyatrosu, 2000 yılı aşkın tarihiyle ziyaretçileri büyülemeye devam ediyor.
Ayrıntılar
300x200

Milet Müzesi Aydın'ın tarihî zenginliklerine ev sahipliği yapıyor

Aydın ilinin Didim ilçesi sınırları içinde, Balat Köyü yakınlarında bulunan Milet Antik Kenti, bölgenin tarihî ve kültürel mirasının önemli bir parçasını oluşturuyor.
Ayrıntılar
300x200

Priene Antik Kenti'nde muhteşem keşifler

Ege'nin masmavi sularıyla çevrili, Söke ilçesinin 15 km güneybatısında, Samsun Dağı'nın güney yamacında yükselen Priene Antik Kenti, tarihin derinliklerinde kaybolmuş bir hazine gibi duruyor.
Ayrıntılar