Doğanbey

Renkli bir açıkhava müzesi

Tarihi M.Ö. 7 yüzyıla uzanan Doğanbey Köyü’nün bilinen eski isimlerinden biri de Domatia. Domatia, Rumca’da odalar anlamına gelmektedir. Eskiden köyün eski evleri geniş avlular etrafında ve ayrı odalar şeklinde inşa edilirmiş. Domatia isminin de buradan geldiğine inanılmaktadır.

Eski bir Rum köyü olan Doğanbey, doğal güzellikleri, zarif Arnavut kaldırımlı sokakları, tarihin izlerini süreceğiniz mistik atmosferi ve geleneksel taş evleri ile dikkat çekiyor. Dilek Yarımadası’nın güney ucunda yer alan ve Milli Park sınırlarındaki tek yerleşim olma özelliğine sahip olan köy, bugün Rum ve Türk mimarisinin eşsiz örneklerinin sergilendiği bir açıkhava müzesi gibidir. Köyün de içerisinde yer aldığı Dilek Yarımadası Milli Parkı ise doğal harikalarla dolu. Botanik turlara ev sahipliği yapan milli parkta 800’den fazla bitki örtüsünü keşfetmek mümkün.

Yöresel dokusu korunmuş olarak günümüze değin gelen Doğanbey, sıcak yaz günlerinde serin ve zarif bir sığınaktır mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Yakın çevresinde eski gümrük binalarının olduğu Karina, antik yerleşim Tebai ve Lade Adası bulunmaktadır. Rum mimarisinin karakteristik özelliklerini taşıyan, usta taş işçiliğinin ilk bakışta göze çarptığı Doğanbey evleri, dükkanları ve hastanesi ile Arnavut kaldırımı şeklinde döşenmiş dar taş sokakları gibi Türk mimarisinin güzel örneklerini, Doğanbey bir arada sergiler.

Eski adı Domatia olan Doğanbey, bir Rum köyüdür. Geçmişi M.Ö. 7. yüzyıla değin uzanan köy, 1924 yılındaki mübadeleye kadar Rum halkının yaşam alanıymış. Köyün daha sonraki halkı olan Türklerin burayı terk ederek, 2 kilometre aşağıdaki bölgeye taşınmasıyla Doğanbey köyü, “Eski” ve “Yeni” olarak iki isimle anılmaya başlamış. Uzun bir süre yalnızlığın hüküm sürdüğü Eski Doğanbey sokakları, şimdilerdeyse büyük şehirlerden keşfe gelen misafirlerine ev sahipliği yapıyor. Rum mimarisinin en güzel örneklerini sergileyen Doğanbey, bir açık hava müzesi gibidir.

Aralarında sanatçı ve siyasetçilerin de bulunduğu Doğanbey halkı, şehrin stresinden çok uzak bir yaşam sürerken, siz kısa süreliğine de olsa köyün bu dinginliğini hissetmenin huzuruna varıyorsunuz. Dilek Yarımadası’nın güney ucunda yer alan ve Milli Park sınırlarındaki tek yerleşim olma özelliğine sahip Doğanbey, bugün Rum ve Türk mimarisinin eşsiz örneklerinin sergilendiği bir Açıkhava müzesi gibi. Rengarenk çiçekler, bitkiler ve yemyeşil ağaçların doğal dekorasyonu ile süslü dar sokaklarında yürürken, eski zamanlara dair tüm ayrıntılar birer birer karşınıza çıkıyor. Taş evlerin arasında önce eski bir çeşme takılıyor gözünüze; ardından da bir şapel ve kilise. Eski yıllarda Rumların okul binası olarak kullandıkları yapıysa günümüzde "Ziyaretçi Tanıtım Merkezi" olarak konuklarını ağırlıyor. 2001 yılında restore edilen binada; müze odası, sergi salonu, kütüphane, bilgisayar odası ve kafeterya bulunuyor. Merkez ayrıca deneyimli ekibinin rehberliğinde düzenlediği turlarla çevreyi keşfetme imkanı da sunuyor.

HUZUR LİMANI

Yıllar önce tepedeki taş evlerini bırakıp, tarlalarına yakın olmak için ovaya inen Doğanbeylilerin geride bıraktıkları köy, bugün Türkiye'nin en zenginlerinin huzur limanı olmuş. Doğanbey’deki yarısı yıkılmış, tavanları ve tahta tabanları çökmüş, taş duvarları güçlükle ayakta duran evlerle, benzerlerine İspanya, İtalya ve Fransa'nın çok zengin sayfiye beldelerinde rastlanan kır evleri bir arada. Nerede durursanız durun nefes kesen manzarası önünüzde uzanıyor. Karşı tarafta daha çok ev var. Ancak taşlı ve hayli derin bir dere yatağını geçmek gerekiyor.

TARİHE IŞIK

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı ziyaretçi tanıtım merkezi ise bölgenin tarihine ışık tutuyor. Cumhuriyet'in kurulduğu yıllarda bir Rum kasabası olan Doğanbey’de kilise, ruhban okulu ve bulaşıcı hastalıklar hastanesi bulunmaktaymış. Bu yapı hastaneden okula, daha sonraları karakol ve depo işlevleri üslenmiş. Sonra da terk edilerek metruk hale gelmiş. Günümüzde ise Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı ziyaretçi tanıtım merkezi.

"Ekoturizm imkânı"

Dilek Yarımadası ve Büyük Menderes Deltası Milli Parkı sınırları içinde yer alan Doğanbey köyü, yürüyüş parkurları, trekking alanları, kuş çeşitliliği, gelişmiş florası ve endemik bitki türleriyle eko turizmin de geliştiği bir bölge. Doğa sporları için oldukça elverişli olan bölgede, Ziyaretçi Tanıtım Merkezi etkinlikleri kapsamında Olukdere Kanyonu’nda rehber öncülüğünde doğa yürüyüş turları düzenleniyor. 15 kilometrelik parkur ile Milli Park’ın eşsiz bitki örtüsü, dereleri, şelalesi ve harika bir manzara eşliğinde benzersiz bir deneyim yaşama şansını veriyor. Dağ bisikleti sporu tutkunları için doğal stabilize ve az eğimli yolları bulunan alternatif parkurları da mevcut. Tercihiniz doğanın sunduğu bitki çeşitliliğini keşfetmekten yanaysa düzenlenen botanik turları tam size göre. Kavaklıburun ve Karasu günübirlik kullanım alanları arasındaki seçilmiş iki kilometrelik parkurda düzenlenen botanik turu, meraklıları için eşsiz bir deneyim.